SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), daha fazla trafik elde etmek amacıyla, web sitelerinin organik arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak için yaptıkları pazarlama çalışmalarının bütünüdür.

SEO Nasıl Yapılır?

Google, Bing ve Yahoo gibi büyük arama motorları, bir kullanıcı arama yaptığında bu arama sorgusuna uygun düşen web sitelerinin bir listesini sunar. Sunulan bu listelere arama sonuçları denir. Bu arama sonuçlarında ücretli sonuçlar da listelenir ancak sonuçların büyük kısmı organik listelemelerden oluşur. Organik sonuçlar, arama motorlarının geliştirdikleri belirli algoritmalar yardımıyla kullanıcının sorgusuyla en alakalı sonuçların ücretsiz olarak listelenmesidir. Organik listelerde en üst sıralarda yer almak SEO’nun bu kadar önemli olmasının temel nedenidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, organik sonuçlar, ücretli reklamlara kıyasla önemli oranda daha fazla trafik payına sahip. Bu nedenle denilebilir ki, işletmeniz organik listelerde bulunmuyorsa, tüketici pazarının büyük bir yüzdesini kaçırıyorsunuzdur. Sonuç sayfasının üstlerinde yer almak, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’nun nihai hedefidir. İşletmeniz için kazanç sağlayabilecek anahtar kelimeler için gerçekten rekabet etmek üzere alakalı ve optimize edilmiş bir web sitesi oluşturabilmek için çok sayıda strateji ve teknik vardır.

SEO NASIL ÇALIŞIR

Arama motoru veri okyanusu, sayılar, grafikler, analitik ve çok daha fazlasını içerir. Rakiplerinizden önce bu okyanusta fark edilmenizi sağlayacak SEO dur. Web dünyasına katılan ve en iyi sonuçları elde etmeye çalışan çok sayıda kişi olsa da, SEO stratejisinin doğru şekilde uygulanması size bir fırsat sunuyor.  Şu şekilde

Anahtar Kelime Araştırma

SEO’da en önemli unsurlardan biridir. Doğru anahtar kelimeyi bulmak ve akıllıca kullanmak, web sitenize arama motorlarından daha iyi bir yer bulmanıza yardımcı olur. Bu aynı zamanda akıllıca kullanıcıların ilgisini çekmeye yardımcı olur.

Site İçi SEO

Diğer önemli bir bileşen de, web sitenizin dilini ve içeriğini kesintiye uğratmadan belirli yerlerde belirli anahtar kelimeler kümesinin belirli yerlerde kullanıldığı sayfa optimizasyonu.

Link Geliştirme

Bu farklı şekillerde yapılır. Burada, hedef kitlenizi yönlendirmek ve ürünlerinize ve hizmetlerinize tanıtmak için dış sayfalara hizmetlerinize veya web sitesinin diğer bölümlerine bir bağlantı göndermek

Sosyal Medya

Sosyal ağ kuşkusuz bugünün web dünyasında eşsiz bir alan yarattı. Dünyanın her yerinden kullanıcılar, markanın sosyal medya kanallarındaki sadakatini kontrol eder. SEO bunu yapmanıza yardımcı olur.

Websy
Seo Çalışması Yararlarlı?

  • Arama Motoru Optimizasyonu, çevrimiçi varlığınızı artırmak ve hedef kitlenize zahmetsizce ulaşmak için en önemli stratejilerden biridir.
  • Arama motorunun zirvesinde olmak, doğrudan kullanıcı bağlılığını ve işinize olan inancınızı artırır.
  • SEO uygulamaları, en sonunda listenin başında web sitesi getiren sayısız stratejiler içerir.
  • Organik trafiğinizi iyileştirir. Bu, reklamları ödemeden hedef kitlenize ulaşmanız anlamına gelir.
  • Doğru bir şekilde uygulanmış bir SEO stratejisi sonunda web sitenizde hızlı çalışmayı sağlar.
  • Google, kusursuz bir şekilde optimize edilmiş ve kullanıcı dostu olan web sitelerini sever.

01
Seo Çalışmasına
NeredenBaşlamalı?
Temel SEO için işe koyulmak zor değildir. Bunun için gerekli olan şey sadece biraz zaman ve sabırdır. Web siteleri genellikle rekabetçi anahtar kelimeler için bir gecede sıralamaya girmezler. Web siteniz için sağlam bir optimizasyon temeli oluşturmaya niyetliyseniz bunu başarmak için biraz zaman ayırmalısınız.
02
Bu sayede başarıya ulaşabilir ve organik trafiğinizi artırabilirsiniz. Kestirmeden giden işletmeler kısa vadeli sonuçlar elde edebilir, ancak çoğunlukla uzun vadede başarısız olurlar ve bunu düzeltmeleri çok zordur.
03
Peki, web sitenizi optimize etme konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz? Önce arama motorlarının nasıl çalıştığını ve SEO için gereken çeşitli teknikleri anlamalısınız.
Gezinmeyi kolaylaştırmak için, sizi ilgilendiren bölümlere kolayca ulaşabilmeniz maksadıyla aşağıdaki bölümlerin her birini başlıklar halinde sıraladık.
web-design-drupal-img
Websy
Arama motorları, web sayfalarını, PDF’leri, görüntü dosyalarını vb. taramak, kataloglamak ve dizinlerine eklemek için web tarayıcıları veya botlar olarak da bilinen otomatik robotları kullanır. Buradan, her web sayfası ve dosya dizine eklenecek kadar benzersiz bir değer sunup sunmadığını belirleyen algoritma olarak isimlendirilen özel yazılımlar tarafından değerlendirilir.

Bu web sayfası ve dosya dizine eklenecek kadar değerli görülürse, algoritmaların belirlediği tespit edilen arama sonuçlarında görüntülenecek ve kullanıcının sorgusunun amacına uygun olarak listelenecektir. Bu, arama motorlarının başarısının temelinde yatan gerçektir. Bu listeler, bir kullanıcının sorgularına ne kadar iyi yanıt verirse, kullanıcının bunları gelecekte kullanması da o kadar olasıdır. Genelde, kullanıcı sayısının da açıkça gösterdiği gibi, Google’ın sürekli olarak geliştirdikleri çok karmaşık algoritmalar nedeniyle daha alakalı sonuçlar verdiği kabul edilir. Rekabet avantajlarını sürdürmek için Google’ın her yıl algoritması için 500-600 güncellemede bulunduğu düşünülmektedir.

Kullanıcıların amacı, arama motorlarının web sayfalarını sıralamada daha büyük bir rol oynamaktadır. Örneğin, bir kullanıcı “SEO şirketleri” için arama yapıyorsa, kullanıcı bir SEO şirketinin nasıl kurulacağı hakkında makaleler mi arıyor, yoksa hizmeti sağlayan SEO şirketlerinin bir listesini mi arıyordur? Böyle bir durumda, ikincisinin daha muhtemel olduğu düşünülecektir. Kullanıcının bir SEO işletmesi kurmak için küçük bir olasılık olmasına rağmen, Google (kullanıcı alışkanlıklarına ilişkin geniş verileriyle birlikte) büyük çoğunluğun şirketlerin listesini görmeyi beklediğini anlamaktadır. Bunların hepsi Google’ın algoritmasınca hesaplamaya dahil edilmiştir.

Arama Motorları
Sıralama Faktörleri Nelerdir
Daha önce de belirtildiği gibi, bu algoritmalar oldukça karmaşıktır. Bu nedenle bu programların kullandığı algoritmalarla uygunluğu etkileyen sayısız etken vardır. Bütün bunlara ek olarak, Google ve diğer arama motorları, işletmelerin sistemle “oynamasını” ve sonuçları manipüle etmesini önlemek için çok çalışmaktadır.

Peki kaç tane sıralama faktörü vardır? 10 Mayıs 2006 tarihinde, Google çalışanı Matt Cutts Google’ın göz önünde bulundurduğu 200’den fazla arama sıralaması olduğunu açıkladı.Ardından, 2010 yılında Matt Cutts, 200’den fazla arama sıralaması faktörünün her birinin 50’ye kadar farklı varyasyonunun bulunduğunu da belirtti. Buradan bir hesaplamayla gerçek kriter sayısının 1000’in üzerinde olduğu düşünülebilir. Çok fazla kriter olmasına rağmen, tüm bu kriterlerin her birinin eşit miktarda ağırlık taşımadığı ortadadır.

Ulusal çapta rekabet edebilecek anahtar kelimeler için sıralama yapmak isteyen web siteleri için, en önemli uyarılar on page , off page ve ceza ile ilgili faktörlere bağlıdır. On page optimizasyon içerikle ilgilidir ve bir web sitesinin rekabetçi arama cümleleri için sıralama şansına sahip olması amacına yönelik olarak, içeriğin alakalı olması ve arama yapan kullanıcının sorgusuna uyumlu sonuç içermesi gerekir. Sayfa dışı faktörler, web sitesinin link popülaritesi ve otoriter harici kaynakların içeriğinizi nasıl bulduğuyla ilgilidir. Cezayla ilgili faktörlere gelince, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ettiğiniz anlaşılırsa, hiçbir şekilde rekabet etme şansınız kalmayacaktır.Yerel pazarlarında yer almak isteyen web siteleri için, Google My Business’ın eklenmesi, yerel listeler ve incelemeler dışındaki faktörler aşağı yukarı aynıdırlar. Google My Business ve alıntılamalar, işletmenin gerçek konumunu ve hizmet alanını doğrulamanıza yardımcı olur.

Site İçi SEO
On(Page SEO)Optimizasyonu
Site içi SEO, web sitesine karşılık gelen bağlantılar ve diğer dış bağlantılarla ilgili olan site dışı SEO’nun aksine, HTML kodunun ve web sitesinin içeriğinin optimize edilmesi işlemidir.

Site içi SEO’sunun arkasında yatan amaç, arama motorlarının içeriğinizi bulabildiğinden ve web sayfalarındaki içeriğin hedeflemek istediğiniz alakalı anahtar kelimeler için sıralanacak şekilde optimize edildiğinden emin olmaktır. Bununla birlikte, işleri doğru şekilde yapmak zorundasınız. Her sayfanın kendine özgü bir teması olmalı ve bu optimizasyonu bir web sayfasına göre en uygun şekilde yapmalısınız. Anahtar kelimeler ürününüzün veya hizmetinizin temasıyla eşleşmiyorsa, yalnızca belirli bir anahtar kelime kümesi için farklı bir sayfa oluşturmanız gerekebilir.

İçeriği uygun bir şekilde oluştururken üst başlığı, açıklamayı ve alt başlıkları optimize ederseniz, son kullanıcı web sitenizde bulmayı bekledikleri içeriği bulduklarından çok daha iyi bir deneyime sahip olur. Başlık etiketindeki ve açıklamadaki içeriği yanlış tanıtırsanız, ziyaretçilerin beklediklerini bulamadıklarında dolayı web sitenizin hemen çıkma oranları da artacaktır.

HTML kodlaması, anahtar kelime araştırması ve içerik optimizasyonu dahil olmak üzere site içi optimizasyon ile ilgili ele alacağımız birkaç temel konu var. Bunlar, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için dikkat edilmesi gereken ana öğelerdir.