Kullanıcı__analizi

KULLANICI DENEYİMİ (UX)

Son dönemin en popüler tabirlerinden olan ve dijital dünyada sıkça duyduğumuz bir terim “Kullanıcı Deneyimi”. Ürünlerinizin, markanızın veya verdiğiniz hizmetin, hedef kitleniz tarafından nasıl kullanıldığı ve yorumlandığını inceleyen, başarılı bir ürün veya marka yaratmak isteyen herkesin mutlaka fayfalanması gereken bir bilim dalı adeta. Kimi zaman hedef kitlemizin ihtiyaçlarını ve isteklerini görmezden gelerek, kendi düşüncemizle hareket ederiz. Fakat ileriki aşamalarda yaşanan sorunlar, aslında çok farklı bir strateji izlemeniz gerekliliğini ortaya koyar. Temelde yapmanız gereken, hedef kitlenizin davranışlarını, taleplerini iyi analize ederek, edindiğiniz tüm bilgileri bir çatı altında toplamak olmalıdır. Bu bilgileri yaratıcı fikirlere dönüştürerek bir protatip oluşturabilirsiniz. Bu doğrultuda geliştirdiğiniz projenizi, yine hedef kitleniz üzerinde test ederek en doğru ürünü elde etmeniz hiç de zor değil.

Kullanıcı Arayüzü (UI)

Kullanıcı ile teknoloji arasındaki ilişkiyi en doğru şekilde konumlamak için dikkat edilmesi gereken şey; hızlı, kolay ama bir o kadar da yaratıcı bir biçimde hizmetinizi sunabilmektir. Ürününüze veya markanıza ne kadar inansanız ve güvenseniz de; hedef kitleniz, onlara ulaşırken tercih ettiğiniz metodları doğru ve yeterli görmeyebilir.

İlk etapta hizmet verdiğiniz sektör dinamiklerine vakıf olmalısınız. Yaptığınız işi doğru lanse edebilirseniz, farklı sektörlerde hizmet veren projelerden ayrılabilirsiniz. Yapacağınız özgün ve yaratıcı dokunuşlar ile de kendi sektörünüzde fark yaratan bir deneyim sunabilirsiniz.

Gerek ülkenizdeki, gerekse dünyadaki trendleri iyi takip ederek, kullanıcı arayüzünüzü geliştirmeniz ve belli aralıklarla güncellemeniz önem arz eder.  Böylelikle hedef kitleniz üzerinde kalıcı bir güven ve bağlılık yaratabilirsiniz.